好食物一起分享
Mr. Clark, I'm afraid I have bad news," the doctor told his patient. "You only have six months to live." The man sat in stunned silence for the next several minutes. "I can't possibly pay you in that time." "Okay," the doctor said, "let's make it nine months." 九个月吧 “克拉克先生,有个坏消息,你只有六个月可活了。”医生告诉他的病人。 病人惊呆了。“六个月我不可能付清医疗费。” “好吧,”医生说,“那就九个月吧。”
余文文214
问答小盆友 在2009年2月19日 21:41说 , I havve been to the Great Wall last summer holiday.I went there by bus with my parents.The bus was very fast,but I still felt it slow.When we got there,it was 12 o'clock.When we got the foot of BaDaling moutain, I couldn't help to climbing . "The Great Wall was the longgest wall in the world,and we are very proud of it..." After listening to the guide,I climbed and climbed,when I felt tired,I always thought about the people who made the Great Wsll,then I felt energetic. My hard working was paid off in the end ! Just like a saying goes"The man who has'nt been to the Great Wall is not a real man!" I was excited and shouted that "I am a true man!"
lunaseayoyo
表示对比或对照 by contrast, but, conversely, in contrast, instead, on the contrary, on the other hand, otherwise, unlike, whereas, while, yet a) The birth rate for older women has declined, but, by contrast, births to teenage mothers have increased. b) The purpose of the scheme is not to help the employers but to provide work for young people. c)Scandinavian cruises are very popular in the summer;conversely, the Caribbean is most popular in the winter. d)The stock lost 60 cents a share, in contrast to last year, when it gained 21 cents. e) Instead of being annoyed, he seemed quite pleased. f)It wasn't a good thing; on the contrary it was a huge mistake. g) Nuclear power is relatively cheap. On the other hand,you could argue that it's not safe. h) It is equally vital that both should be mentioned, otherwise a client, particularly a buyer, could be seriously misled. i) Unlike most people in the office, I don't come to work by car. j) A bowl of instant oatmeal costs about $.15, whereas regular oatmeal costs only $.05 per bowl. k) Schools in the north tend to be better equipped, while those in the south are relatively poor. l) Last summer there was a drought, yet some people were still watering their lawns every day.